top of page

Křížem krážem Vyšehradem

Během této procházky nám mýty opředený Vyšehrad poodhalí některá ze svých tajemství. Připomeneme si nejstarší české pověsti a doby, kdy tu stával královský palác. Doba Národního obrození na nás dýchne při procházce po nejkrásnějších hrobech vyšehradského hřbitova. Společně si prohlédneme vyšehradskou dominantu, baziliku sv. Petra a Pavla, i místa opředená pověstmi, třeba legendární Čertovy kameny nebo novodobé menhiry.

TERMÍNY

sobota 25. 6. 2022 od 14 hodin

středa 6. 7. 2022 od 14 hodin (státní svátek)

 

CO VÁS NA PROCHÁZCE ČEKÁ?

Sejdeme se u Táborské brány, kde se na úvod pobavíme o tom, proč je Vyšehrad národní kulturní památkou, jak byl vnímán v minulosti a co se na něm děje dnes. Naše kroky pak povedou k pozůstatkům vyšehradské gotické brány Špička, která kdysi mívala devět zdobných věžiček a dnes její napodobenina na Petříně ukrývá Zrcadlové bludiště. 

Ze současnosti do minulosti nás přenesou lvi na Leopoldově bráně, a především pak starobylá rotunda sv. Martina, která je nejstarší rotundou v celé Praze. Na nedaleké vyhlídce se pokocháme výhledem na tok Vltavy a přilehlé Podolí a pak už bude čas vplout do starých českých bájí a pověstí. Ukážeme si místo, odkud Šemík snad kdysi skočil svůj památný skok a uháněl směrem k Neumětelům. Uvidíme také tzv. Libušinu lázeň a připomeneme si třeba to, jak ve je ve vyšehradské skále ukrytý poklad mýtické vědmy či jak v ní čeká vojsko, připravené zachránit českou zemi.

Zpět do reálné historie nás vrátí pozůstatky Královského paláce, které nám prozradí, že Vyšehrad si coby své královské sídlo zvolil první český král. Nejen o tom, jaký měl vztah k církvi si můžeme popovídat u pozůstatků baziliky svatého Vavřince. Poté už nás bude čekat místní dominanta, Bazilika sv. Petra a Pavla. Dozvíme se její příběh a také některé z jejích kuriozit. Uvnitř si prohlédneme nádherně zrestaurované malby, obraz Panny Marie Dešťové se zajímavou historií nebo třetí největší pražský poklad. Bardům českého národa se pak zajdeme poklonit na vyšehradský hřbitov (nejen) k legendární hrobce Slavín. Zde nás čeká krátká společná procházka, během níž uvidíme hroby těch nejslavnějších osobností, které na Vyšehradě našly svůj poslední odpočinek.

Ze hřbitova se vypravíme ke třem zvláštním, o sebe opřeným kamenům. Říká se jim Čertovy sloupy a legend se k nim váže požehnaně. Víte však, že kromě nich je na Vyšehradě také několik kamenných menhirů? Také o nich bude na procházce řeč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODROBNOSTI O PROCHÁZCE

DÉLKA PROCHÁZKY:  120 - 150 minut

MÍSTO SRAZU: Táborská brána (v blízkosti stanice metra C - Vyšehrad)

KONEC PROCHÁZKY: Cihelná brána 

CENA: 250 Kč (děti do 6 let zdarma)

Cena zahrnuje komentovaný výklad průvodce k navštíveným místům.

CENA NEZAHRNUJE:​​

Vstupné do kostela sv. Petra a Pavla - 90 Kč dospělý, 50 Kč dítě/student/senior, 180 Kč rodinné vstupné

Kapacita skupiny je omezena na 20 účastníků, minimální počet účastníků k uskutečnění procházky je 5 osob

 Chcete-li se přihlásit 24 hodin a méně před konáním procházky, prosím kontaktujte nás přímo na mailu prahoholik@gmail.com nebo na telefonním čísle + 420 776 603 001.

White Client Review Instagram Post.png

Pojďte se projít čarokrásnou Prahou! 

  • Facebook
  • Instagram
PRAHOHOLIK-LOGO.png
bottom of page