top of page

Co vyprávěl Pražský hrad  + Interiéry

Během hradní procházky si společně projdeme Katedrálu svatého Víta s hroby českých panovníků a světců, nakoukneme do Vladislavského sálu a k oknu Pražské defenestrace. Nejen o svaté Ludmile si popovídáme v bazilice sv. Jiří a odhalíme také některá tajemství Zlaté uličky či někdejšího vězení ve věži Daliborka. Na závěr si užijeme pohledy na Prahu ze Svatováclavské vinice, která patří k nejstarším na našem území. 

 

CO VÁS NA PROCHÁZCE ČEKÁ?

Na Hradě to žije už dvanáct staletí, a tak má naše nejnavštěvovanější památka co vyprávět. Všudypřítomným symbolem hradního areálu je Český lev, o kterém si povíme hned na začátku naší procházky. Hradní stráž v parádních uniformách nás pak přiblíží k vyprávění o historii tohoto významného místa české historie a státnosti.

 

Zastavíme se nejprve u pozůstatků nejstaršího pražského kostela zasvěceného Panně Marii. Zde si povíme příběh založení hradu prvním českým knížetem Bořivojem. Naše kroky dále povedou na Čestný dvůr k hlavní bráně, kudy na Hrad vstupují oficiální návštěvy. Společně navštívíme nejdůležitější duchovní památku naší země, Katedrálu svatého Víta. V tomto úchvatném svatostánku uslyšíme třeba o svatém Václavovi, Janu Nepomuckém nebo Alfonsi Muchovi. Připomeneme si zajímavosti o korunovačních klenotech a mineme vstup do krypty, v níž jsou pochováni čeští panovníci.

 

O těch bude řeč také v nedalekém Starém královském paláci, v němž nás přivítá nádherný gotický Vladislavský sál, dodnes využívaný pro státní ceremonie. Uvidíme také ono osudné okno, z nějž se kdysi vyhazovali královští místodržící, což způsobilo celoevropský konflikt, třicetiletou válku.

 

V nedaleké bazilice svatého Jiří budeme obdivovat románský sloh a zaposloucháme se do příběhu svaté Ludmily, babičky svatého Václava, která je zde pochovaná. Odpočinek nám dopřeje legendární Zlatá ulička s malými domky jako z obrázku. Povíme si o tom, jak zde kdysi bydleli hradní střelci nebo Franz Kafka. Pak nás čeká průzkum jednotlivých domků, v nichž je možné prohlédnout si třeba příbytek věštkyně, bylinkářky, zlatnickou dílnu nebo expozici středověké zbroje. Mimo to jsou tu také obchůdky se suvenýry a možnosti občerstvení.

 

Na závěr hradní prohlídky si připomeneme příběh vězně Dalibora, po kterém bylo pojmenováno hradní vězení ve věži Daliborka. Jako bonus se po opuštění hradního areálu zastavíme u krásného výhledu na Prahu a projdeme se jednou z nejstarších vinic u nás, vinicí Svatováclavskou. 

PODROBNOSTI O PROCHÁZCE

DÉLKA PROCHÁZKY:  120 - 150 minut

MÍSTO SRAZU: tramvajová zastávka Pražský hrad (ve směru z centra města)

KONEC PROCHÁZKY: Svatováclavská vinice (Staré zámecké schody)

CENA: 250 Kč (děti do 6 let zdarma)

Cena zahrnuje komentovaný výklad průvodce k navštíveným místům

CENA NEZAHRNUJE:

Vstup do interiérů Pražského hradu (okruh B) - plné vstupné 250 Kč, zlevněné vstupné 125 Kč

Kapacita skupiny je omezena na 20 účastníků, minimální počet účastníků k uskutečnění procházky je 6 osob

 Chcete-li se přihlásit 24 hodin a méně před konáním procházky, prosím kontaktujte nás přímo na mailu prahoholik@gmail.com nebo na telefonním čísle + 420 776 603 001.

Pojďte se projít čarokrásnou Prahou! 

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page