Co vyprávěl Pražský hrad + Interiéry
Během hradní procházky si společně projdeme Katedrálu svatého Víta s hroby českých panovníků a světců, nakoukneme do Vladislavského sálu a k oknu Pražské defenestrace. Nejen o svaté Ludmile si popovídáme v bazilice sv. Jiří a odhalíme také některá tajemství Zlaté uličky či někdejšího vězení ve věži Daliborka. Na závěr si užijeme pohledy na Prahu ze Svatováclavské vinice, která patří k nejstarším na našem území.
CO VÁS NA PROCHÁZCE ČEKÁ?
Na Hradě to žije už dvanáct staletí, a tak má naše nejnavštěvovanější památka co vyprávět. Všudypřítomným symbolem hradního areálu je Český lev, o kterém si povíme hned na začátku naší procházky. Hradní stráž v parádních uniformách nás pak přiblíží k vyprávění o historii tohoto významného místa české historie a státnosti.
Zastavíme se nejprve u pozůstatků nejstaršího pražského kostela zasvěceného Panně Marii. Zde si povíme příběh založení hradu prvním českým knížetem Bořivojem. Naše kroky dále povedou na Čestný dvůr k hlavní bráně, kudy na Hrad vstupují oficiální návštěvy. Společně navštívíme nejdůležitější duchovní památku naší země, Katedrálu svatého Víta. V tomto úchvatném svatostánku uslyšíme třeba o svatém Václavovi, Janu Nepomuckém nebo Alfonsi Muchovi. Připomeneme si zajímavosti o korunovačních klenotech a mineme vstup do krypty, v níž jsou pochováni čeští panovníci.
O těch bude řeč také v nedalekém Starém královském paláci, v němž nás přivítá nádherný gotický Vladislavský sál, dodnes využívaný pro státní ceremonie. Uvidíme také ono osudné okno, z nějž se kdysi vyhazovali královští místodržící, což způsobilo celoevropský konflikt, třicetiletou válku.
V nedaleké bazilice svatého Jiří budeme obdivovat románský sloh a zaposloucháme se do příběhu svaté Ludmily, babičky svatého Václava, která je zde pochovaná. Odpočinek nám dopřeje legendární Zlatá ulička s malými domky jako z obrázku. Povíme si o tom, jak zde kdysi bydleli hradní střelci nebo Franz Kafka. Pak nás čeká průzkum jednotlivých domků, v nichž je možné prohlédnout si třeba příbytek věštkyně, bylinkářky, zlatnickou dílnu nebo expozici středověké zbroje. Mimo to jsou tu také obchůdky se suvenýry a možnosti občerstvení.
Na závěr hradní prohlídky si připomeneme příběh vězně Dalibora, po kterém bylo pojmenováno hradní vězení ve věži Daliborka. Jako bonus se po opuštění hradního areálu zastavíme u krásného výhledu na Prahu a projdeme se jednou z nejstarších vinic u nás, vinicí Svatováclavskou.
PODROBNOSTI O PROCHÁZCE
DÉLKA PROCHÁZKY: 120 - 150 minut
MÍSTO SRAZU: tramvajová zastávka Pražský hrad (ve směru z centra města)
KONEC PROCHÁZKY: Svatováclavská vinice (Staré zámecké schody)
CENA: 250 Kč (děti do 6 let zdarma)
Cena zahrnuje komentovaný výklad průvodce k navštíveným místům
CENA NEZAHRNUJE:
Vstup do interiérů Pražského hradu (okruh B) - plné vstupné 250 Kč, zlevněné vstupné 125 Kč
Kapacita skupiny je omezena na 20 účastníků, minimální počet účastníků k uskutečnění procházky je 6 osob
Chcete-li se přihlásit 24 hodin a méně před konáním procházky, prosím kontaktujte nás přímo na mailu prahoholik@gmail.com nebo na telefonním čísle + 420 776 603 001.